Plastik Şişe Üreticileri

Plastik Şişe Üreticileri


    1860’lı yıllarda keşfedilmiş olan plastiğin günümüzde kullanımı oldukça yaygındır. Farklı sektörlerde farklı amaçlarla kullanılan plastik doğada kendiliğinden bulunmaz. Bazı materyallerin insanlar tarafından ısı ve basınca maruz bırakılmasıyla elde edilmektedir. Plastik; karbonun, organik ve inorganik elementler ile bir araya gelmesiyle oluşan Monomerin yapısının güçlendirilerek polimere dönüştürülmesiyle oluşan malzemedir. Plastik ürünler çeşitli şekillerde ve boyutlarda olabilir. Polimerlerin plastiğe dönüşme aşamalarının sonunda plastik isteğe göre şekillenir. Polimerler plastiğe dönüştürülürken öncelikle reçine granüller veya bunların tozları yumuşaması için ısıtılır. Ardından yumuşayan madde belirlenen kalıplara dökülür. Ürün soğuduğunda belirlenen şekilde plastik ürün üretilmiş olur. Plastiklerin hafif, dayanıklı, maliyeti düşük, çok fazla alana hitap edebilme yeteneği ve istenilen şekli alabilme özellikleri sayesinde kullanım alanları çok geniş olup gün be gün artmaktadır.Plastiklerin Sınıflandırılması


Plastikler yapısında bulunan polimerin işlenme yöntemine göre iki şekilde sınıflandırılırlar. Bu sınıflandırma da birinci grup termoplastikler olurken ikinci grup termosetlerdir.Termoplastikler: Termoplastiklerin başlıca özelleri şu şekilde sıralanabilir:


  • Oda sıcaklığında katı halde bulunurlar.
  • Yüksek sıcaklıklarda erirler.
  • Erimiş haldeyken istenilen şekil verilebilir.
  • Soğuduğunda sertleşip döküldüğü kalınım şeklini almış olur.
  • Tekrar tekrar satılıp yeniden şekillendirilebilirler.


Termosetler: Termosetlerin başlıca özellikleri ise şu şekilde sıralanabilir:


  • Isı verilerek şekillendirilirler Oda sıcaklığında sıvı halde bulunur.
  • Isı verildikçe katılaşır. Soğuduğunda kalıcı olarak katılaşırlar.
  • Tekrar ısıtılıp şekillendirilemezler.
  • Bir kere ısıtıldıklarından kimyasal yapıları değişir.
    Bunun yanı sıra plastikler kimyasal özelliklerinin dışında fiziksel özelliklerine göre de sınıflandırılabilmektedir. Fiziksel özelliklerine göre plastikler Amorf yapı, kristal yapı ve kristalin yapı olarak ayrılmaktadır. -

    Amorf yapıdaki plastikler; düşük erime sıcaklığına ve dayanıklılığa sahiptir. Şekillendirme kalıplarının içerisine döküldüğünde kristal yapıdaki plastikler gibi akıcı değildir. Şeffaftırlar.

    Kristalin yapıdaki plastikler; Yapıları gereği oldukça dayanıklı olduklarından yüksek sıcaklarda erime noktası görülür. Daha güçlü sürtünme ve çekmeye sahiptir. Erimesi için ciddi sıcaklıklara maruz kalması gerekir. Akışkan yapıya sahiptirler.


Plastiklerin Çeşitleri

    

Plastikleri ayırt etmek için bazı kodlar kullanılmaktadır. Bu kodlar;

Polietilentetratalat (PET) : Hafif ve dayanıklı olmaları sebebiyle kullanım olanı oldukça fazla olan ve gittikçe daha fazla kullanım alanına ulaşan plastik çeşididir. Özellikle plastik şişe üreticileri tarafından kullanılmaktadır. Su şişeleri, meşrubat şişeleri, yağ şişelerinin üretiminde kullanılmaktadır.

Polietilen (PE) : Özelliklerde evlerde en çok bulunan plastik türüdür. Çöp torbaları, deterjan ambalajları, oyuncaklar, şampuan şişeleri bu tür plastikten üretilmektedir.

Polivinilklorür (PVC) : Özellikle kozmetik ürünlerin ambalajında, svı deterjan şişelerinin imalatında, sağlık ürünlerinin ambalajlanmasında kullanılmaktadır.

Polipropilen (PP) : Oldukça dayanıklı bir plastik türü olup geri dönüşüme de uygundur. Deterjan kutularının kapaklarında, yoğurt ambalajlarında, margarin kaplarında, plastik mutfak gereçlerinde, otomotiv sektöründe, plastik bahçe mobilyalarında yapımında kullanılmaktadır.

Polistren (PS) : Ev bazında düşünüldüğünde en az kullanılan plastik türüdür. Genellikle yoğurt kaplarının kapaklarında ve tek kullanımlık tabak, bardak gibi ürünlerin üretiminde kullanılmaktadır.